Kaynakça Yönetimi

Kaynakça Yönetimi

Pardus Yazılım Kampı 2013

Bora CANBULA <bora.canbula@cbu.edu.tr>

İlkin SENCAR <ilkinsencar@ogr.cbu.edu.tr>

 

v0.0.2 32bit deb Paketi

v0.0.2 64bit deb Paketi

Git Deposu

Git İstatistikleri

Kurulum Videosu (İndirme Linki)

Kullanım Videosu I - Makale ve Referans Listesi Yönetimi (İndirme Linki)

Kullanım Videosu II - Kitap, Doküman, Dosya ve Ajanda Fonksiyonları (İndirme Linki)

KaynakcaYonetimi ver. 0.0.1 19.09.2013
Kaynakça öğelerini barındıran bir veritabanını yöneten ve tez veya makalelerde kullanılmak üzere şeçilen öğeleri barındıran kaynakça listelerini istenilen biçimde otomatik oluşturan bir program.

Programın geneli C++ programlama dilinde geliştirilmiştir. Görsel kullanıcı arabirimi oluşturulurken wxWidgets kütüphanesi kullanılmıştır. Çevrimiçi bilgi kaynakları ile iletişim kurmak için Python ve PHP programlama dillerinde fonksiyonlar yazılmıştır. Veritabanı ise SQLite3 veritabanı motorunu kullanmaktadır.

Programı kaynak kodlarından derlemek için README dosyasında belirtilen paketleri kurduktan sonra "make" komutunu kullanmanız yeterlidir, ardından "sudo make install" komutu ile programı bilgisayarınıza kalıcı olarak kurabilirsiniz. Ayrıca hazır deb paketlerini "sudo apt-get update", "sudo dpkg -i kaynakcayonetimi kaynakcayonetimi_0.0.1-1_i386.deb" ve "sudo apt-get -f install" komutlarını kullanarak sisteminize kurabilirsiniz. Deb paketleri Pardus, Debian ve Ubuntu işletim sistemlerinde test edilmiştir. Programı Mac OS X işletim sisteminde kullanmak için MacExtras.tar.gz sıkıştırılmış dosyasını açarak içinden çıkan KaynakcaYonetimi.App uygulama dosyasını çalıştırabilirsiniz.

 

KaynakcaYonetimi ver. 0.0.2 24.09.2013
Bu versiyonda program verilerinin yedeklenmesi ve taşınabilirliği ile ilgili özellikler eklenmiştir. 0.0.1 sürümünde dosyalar ve veritabanı home klasörünün içindeki .kaynakcayonetimi adında bir dizinde bulunmaktaydı ve bu konum kullanıcı tarafından değiştirilememekteydi. Bu sürümde ise program ilk çalıştırmada hangi klasörün kullanılacağını kullanıcıya sormaktadır. Böylece istenirse Dropbox vb. senkrenizasyon araçlarının kullandıkları klasörlerin altında bir konum seçilirse birden fazla bilgisayarınızda Kaynakça Yönetimi'ni aynı verilerle çalıştırabilirsiniz.

Kaynakça Yönetimi'nin kullandığı klasörü değiştirmek isterseniz home klasörünüzdeki .ky dosyasını bir metin editöründe açarak düzenleyebilirsiniz. Bu değişikliğin ardından programı kapatıp açmanız gerekir.

Kaynakça Yönetimi
Kaynakça Yönetimi
Kaynakça Yönetimi
Kaynakça Yönetimi
Kaynakça Yönetimi
Kaynakça Yönetimi
Kaynakça Yönetimi
Kaynakça Yönetimi
Kaynakça Yönetimi
Kaynakça Yönetimi